Dysk SSD czy HDD – jaki wybrać?

Zakup nowego laptopa nie jest łatwą czynnością, biorąc pod uwagę, ile różnych modeli znaleźć można na rynku elektronicznym. Jednym z ważniejszych komponentów wydaje się być dysk twardy, dzięki któremu możliwe jest zapisywanie i odczytywanie danych, co umożliwia prawidłowe funkcjonowanie komputera. Czym charakteryzują się dyski SSD i HDD? Co warto wziąć pod uwagę wybierając dysk? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym charakteryzują się oba rodzaje dysków?

Zanim zdecydujemy się na wybór danego dysku, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje. Dysk HDD był niezwykle popularny jeszcze kilkanaście lat temu. Wyróżniał się spośród pozostałych tym, że był stosunkowo tani i miał dużą pojemność. Niestety nie ma idealnych rozwiązań, tak jest i również w tym przypadku. Prędkość jego działania pozostawia wiele do życzenia. Zupełnym przeciwieństwem jest dysk SSD, ponieważ działa on znacznie szybciej, jednakże jego cena jest zdecydowanie większa, a ilość wolnej pamięci- stosunkowo mniejsza. Dysk SSD zalecany jest dla nowszych modeli, jak chociażby Dell Vostro 7500 ze strony www.kuzniewski.pl, który posiada wydajny procesor Intel Core i5 10300H, a także doskonałą kartę graficzną nVidia GeForce GTX 1650.

Znaleźć złoty środek – klucz do sukcesu?

Jeśli żadne ze wcześniejszych rozwiązań Cię nie satysfakcjonuje – weź pod uwagę oba dyski jednocześnie. Jak to możliwe? Coraz częściej użytkownicy decydują się na dwa dyski wewnątrz obudowy laptopa. Jeden z nich – SSD ma za zadanie przechowywać system operacyjny. W konsekwencji całość działa stabilnie i stosunkowo szybko, co jest istotne w przypadku nowszych modeli. Dysk HDD natomiast jest typowym magazynem danych, czyli znajdują się na nim inne pliki i foldery.

Zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com